Köpekler Evde Kaç Saat Yalnız Kalabilir ?

Köpek sahibi olan veya olmak isteyenlerin hayvanseverler hiç şüphesiz neşe ve mutluluk kaynağı dostlarımızı ne kadar yalnız bırakabileceklerini öğrenmek ister. Öncellikle tüylü dostlarımızı ne kadar çok sevsek de günümüzün tamamını onlara ayıramayabilir ve uzun çalışma saatleri ya da uzun yolculuklar, dostumuzla aramıza mesafe koyabilir.

Evcil hayvanlarımızı ne kadar yalnız bırakmak istemesek de genellikle belirlenen saat aralığından daha fazla yalnız bırakırız. İdeal olarak, yetişkin köpekler 4 saatten fazla yalnız bırakılmamalıdır. Köpeğinizin yeterli yiyeceğe ve suya erişimini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Tuvalet gereksinimlerini karşılıyor ve hareket edebileceği büyük bir alanda duracak kadar temel ihtiyaçları karşılansa bile evcil hayvanınızı günde 8 saatten fazla yalnız ve gözetimsiz bırakmamalısınız.

Köpekler evde birkaç saatliğine yalnız kalabilir.

Tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız yavru köpeğiniz için durum biraz farklı olabilir. Ancak biraz çaba ile her şeyi rayına oturtabilirsiniz. İlk olarak, yavru köpeğinizin kaç aylık olduğunu not etmekle başlayabilirsiniz. 6 aylıktan küçük yavru köpekler iki saatten fazla yalnız bırakılamaz, bu nedenle hassas dönemi atlatmanıza yardımcı olması için bir evcil hayvan bakıcısına veya köpek bakımına ihtiyacınız olabilir.

Bir köpek yavrusunu yalnız bıraktığınızda, geniş, rahat bir kulübede veya köpeklerin giremeyeceği bir odada olmalıdır. Yavru köpeğiniz büyüdükçe, yalnız geçirdiği zamanı kademeli olarak artırmaya başlayabilirsiniz. Bir köpek yavrusunu yalnız bırakmak, kendi başına kalmaya alışacak zamanları olduğunda çok daha kolay olacaktır.

Köpeğinizi Evde Bırakırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Hayatımıza renk, neşe, mutluluk ve huzur katan dostlarımızı evde yalnız bırakmadan önce göz önünde bulundurmamız gereken birkaç faktör vardır ve bu faktörleri;

  • Yaş
  • Sağlık durumu ve sorunları
  • Eğitim ve davranış
  • Tuvalet molaları
  • Beslenme süreleri
  • Egzersiz ve aktivite
  • Sosyalleşme
  • Evdeki diğer hayvanlar

olarak sıralayabiliriz.

Dostumuzu evde yalnız bırakmadan önce yaşam ortamında ona zarar verebilecek nesnelerin olmadığına mutlaka dikkat etmeliyiz. Bu konuda alabileceğimiz ilk önlem; mama ve su kaplarının paslanmaz çelikten olması, böylelikle bakteri oluşumunu engellerken dostumuzun yalnız kaldığı zamanlarda bu kapları kırarak kendine zarar vermesini engellemek olmalıdır.

Yetişkin köpeklerin 4 saat, yavru köpeklerin 2 saat yalnız bırakılması önerilir.

Köpeğimizi yalnız bırakmayı planlıyorsak almamız gereken ikinci önlem ise; beslenme, tuvalet ve egzersiz ihtiyacını giderebileceği alanları yaratmaktır. (Köpeklerde tuvalet eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi için; https://loyalfriend.com.tr/blog/kopeklerde-tuvalet-egitimi/) Dostumuz yalnız kaldığı süre boyunca günlük rutininde olan ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde giderebilmeli ve psikolojik olarak yalnızlıktan etkilenmemelidir. Durumun psikoloji boyutunu kontrol altına alabilmek adına da dostumuzla geçirdiğimiz zamanı keyifli kılacak objeler inşa etmeli, yalnız kaldığı dönemlerde de bu objelerde eğlenebileceğini dostumuza öğretmeliyiz.

Sosyal hayat içerisinde aktif bir şekilde yer alan ve sosyalleşmeye oldukça uygun olan köpek dostlarımızın hiç şüphesiz uzun süreli yalnızlıkları kaldırabilmeleri mümkün değildir ve dostlarımızı yalnız bırakırken bu durumun varlığını da kabul etmemiz gerekir. Elbette hayatın olağan akışı içerisinde uzun süreli ayrılıklar vardır fakat bu ayrılıklarda dostunuzu emanet edebileceğiniz güvenilir köpek otelleri de bulunur. 

İstanbul Çekmeköy’de 6 dönümlük komplike bir tesiste hizmet veren ve köpek dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını anlık karşılayarak VİP konaklama fırsatı ile fark yaratan Loyal Friend Köpek Oteli ile hemen iletişime geçerek köpeğinizi güvenilir, profesyonel ve sevgi dolu ellere emanet etmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !