Köpekler Havuç Yer mi?

Köpekler Havuç Yer mi?

Yüksek besin değeri ve içeriğindeki vitamin ve minerallerin vücut dokularına sağladığı faydalar ve düşük kalorisi ile hayatımızın neşe kaynağı köpek dostlarımızın tüketmesinin faydalı olacağı besinlerden biri olan havuç, diğer tüm besinler gibi veteriner hekim kontrolü ile dostumuzun beslenme programına dahil edilmelidir.

Köpekler İçin Havucun Faydaları

Beslenme programı ve içeriği yalnızca dostumuzun fiziksel gelişimini değil zihinsel gelişimini de etkiler ve mutlaka disiplin ve titizlik içerisinde yürütülmesi gereken bu sürece genel hatlarıyla baktığımızda; köpeklerin hem etçil hem otçul olması dolayısıyla birçok besin grubunu sorunsuz bir şekilde tüketebildiğini görürüz.

Köpeklerin tüketebileceği besinlerden biri de havuçtur. Havucun köpekler için faydalarına baktığımızda;

  • Düşük kalorisi ve yağ düzeyi ile özellikle yaşlı ve kilolu köpeklerin beslenme programlarında mutlaka yer alması gereken bir besin grubudur.
  • Alfa-karoten ve beta-karotenin bileşenleri ile mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.
  • İçeriğindeki a vitamini, kalsiyum, c vitamini ve magnezyum bileşenleri ile dostumuzun bağışıklık sistemini güçlendirirken cilt ve göz sağlığını da iyileştirir.
  • Yüksek oranda lif içeriği ile sindirim sistemi ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini destekler.

noktalarına dikkat çekmemiz gerekir.

Köpekler İçin Havucun Faydaları

Köpek mamalarının neredeyse tümünde yer alan havuç, dostlarımızın için ideal bir atıştırmalıktır ve köpeğimizin çiğ havucu çiğnemesi, dişlerini temizlemesine yardımcı olarak diş sağlığını destekler.

Köpeklere Havuç Nasıl Servis Edilir?

Değeri ile dostlarımız için tüketilmesi faydalı olacak besinlerden biri olan havucu köpeklerimizin beslenme programlarına birçok şekilde dahil edebiliriz.

Dostumuzun çiğneyebileceği ölçülere getirilmiş çiğ havucu tercih edebileceğimiz gibi suda kaynattığımız havucu da köpeklerimize verebiliriz. Yine havucun püre olarak köpeğimize verilmesi ve havuç suyunun mamaya tat ve besin değeri katması da seçenekler arasında yer alır.

Köpeğimizin beslenme programına havucu dahil ederken özellikle dikkat etmemiz gereken iki nokta vardır. Bu noktalar;

  • Havucun tamamen yıkanması ve tertemiz olduktan sonra soyulması,
  • Porsiyon boyutu ve sıklığı konusunda veteriner hekim bilgi ve görüşüne danışılmasıdır.

Havuç Köpekler İçin Zararlı Mıdır?

Havuç Köpekler İçin Zararlı Mıdır?

Dostlarımız için besin değeri yüksek atıştırmalıklardan biri olan havuç, köpeğimizin ihtiyaç duyduğu düzeyde verildiği takdirde zararlı değildir. Burada havucun çiğ verilmesi durumunda boyutunun tüketime uygun olması ve mutlaka iyice yıkandıktan sonra soyulması gerektiğini unutmamalıyız.

Dostumuzun ihtiyacından fazla havuç tüketmesi;

  • Dişlerinde sorunlara,
  • Sindirim problemlerine ve
  • Obeziteye zemin hazırlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !