Köpekler Makarna Yer Mi?

Köpeklerde beslenme sürecini organize ederken temel amacımız; dostumuzun fiziksel gelişiminin sekteye uğramaması ve güçlü bir bakış sistemine sahip olarak sağlıklı bir yaşam sürmesidir. Dolayısıyla köpeklerde makarna tüketimine ilk adımda bu açıdan yaklaşmamız gerekir.

Biz insanların hayatında yaygın bir yer tutan makarna, yapısındaki maddeler itibariyle karbonhidrat besin grubu içerisine dahil edilir ve bu açıdan baktığımızda; makarnanın, köpek beslenme sürecinde temel bir besin grubu olmadığını ifade etmemiz gerekir. 

Makarna Yemesi Köpeğime Zarar Verir mi?

Uzman veteriner hekimlerin araştırmaları ve otelimizde görev yapan profesyonel eğitmenlerimizin gözlemleri ve tecrübeleri dikkate alındığında; dostlarımızın makarna tüketiminde ölçülü davranıldığı takdirde sindirim sistemlerinde herhangi bir sorun görülme ihtimalinin hayli düşük olduğu görülür. Diğer bir ifadeyle; 

Köpekler, porsiyon miktarına ve sıklığına dikkat edildiği takdirde makarna tüketebilir.” 

Tabii burada dikkat çekmemiz gereken noktalardan biri; köpeğimizin yapısına bağlı olarak sindirim sisteminin de farklılık gösterebileceği ve dolayısıyla ilk etapta tadımlık porsiyonlarla başlamamız ve dostumuzun sindirim sisteminin makarnaya tepkisini görmenin doğru bir yaklaşım olacağıdır.

Bu Soruların Yanıtını Arıyor Olabilirsiniz?

Köpekler Süt İçer Mi ?

Köpekler Yoğurt Yer Mi ?

Köpekler Yumurta Yer Mi ?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpekler Üşür mü ?

Dostumuzun sindirim sistemi büyük ihtimalle makarna tepki vermeyecek ve onu da diğer birçok besin gibi sindirecektir. Fakat tam bu noktada dikkat çekmemiz gereken bir alan; makarna tüketiminin, dostumuzun fiziksel yapısı olmalıdır.

Fiziksel görünümüyle hafızalarımıza kazınan Labrador, Boxer ve Fransız Mastiff ırklarının yanı sıra her ne kadar hareketli yapıya sahip olsalar da Beagle, Pug ve Collie köpek ırkları da çabuk kilo almaya müsaittir ve bu durum dostlarımızın sağlığını etkiler. Dolayısıyla özellikle bu köpek ırklarında makarna tüketimi kesinlikle çok daha sıkı kontrol altında tutulmalıdır. 

Makarnanın bir diğer olumsuz etkisi; dostumuzun dişlerinde artık olarak kalması ve bu durumun diş çürümesine neden olması olabilir. Dolayısıyla makarna tüketimi miktarını belirlerken bu durumu da göz önünde bulundurmamız önemlidir.

Köpeğime Öğünlerde Ne Kadar Makarna Vermeliyim?

Bu soruya net bir yanıt vermek mümkün değildir fakat makarna miktarının azami bir porsiyon olabileceğini söyleyebiliriz. Tabii bir önceki satırlarda da tavsiye ettiğimiz üzere öncelikle dostumuzun sindirim sisteminin makarnaya reaksiyonunu ölçmeli ve porsiyon miktarımızı buna bağlı belirlemeliyiz. 

Yine makarnanın dostumuzda kilo yapma ve fiziksel gelişimini sekteye uğratma ihtimaline karşı onu sürekli kontrol altına tutmamız gerektiğini ve makarnayı da her öğüne kesinlikle dahil etmememiz gerektiğini unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !