Köpekler Yoğurt Yer Mi?

Köpeklerde beslenme her ne kadar temel dinamiklere sahip bir süreç gibi gözükse de, içerisinde birçok ufak tefek önemli nokta barındır ve bu noktalardan biri de; “Köpeğime yoğurt yedirebilir miyim ?” sorusunun yanıtıdır.

Bilindiği üzere yoğurdun yapısında yer alan ana madde süttür ve köpekler, sindirim sistemlerinde laktoz molekülü parçalayabilen enzimler yer almadığı ya da çok az yer aldığı için sütü sindiremezler. Tabii bu durum yoğurt için bütünüyle geçerli değildir.

Uzman tavsiyesi ve tecrübeli köpek bakıcılarının gözlemleri neticesinde bir değerlendirme yapacak olursak; köpeklerimize günlük periyotlarla verebileceğimiz yoğurt miktarı 2 – 3 yemek kaşığı miktarındadır. 

Bu Soruların Yanıtını Arıyor Olabilirsiniz ?

Köpekler Süt İçer Mi?

Köpekler Makarna Yer Mi?

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde BARF Diyeti

Köpeklerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Köpeklere Yoğurt Verilirken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yalnız burada unutulmaması gereken çok önemli bir detay; her bir köpeğin sindirim sisteminin aynı hassasiyette olmadığıdır. Dolayısıyla yoğurdu köpeğimizin beslenme süreci içerisinde dahil etmeden önce karşılaşabileceğimiz olası problemlerle ilgili fikir sahibi olmamız ve dostumuzu çok iyi tanımamız gerekir.

Dostumuzun sindirim sistemini anlayabilmek ve yoğurda karşı göstereceği reaksiyonu gözlemleyebilmek için yapmanız gereken; yoğurdu, beslenme sürecine dahil ederek az miktarlardan başlamanızdır. Bu durum; dostumuza bir anda 3 yemek kaşığı yoğurt vererek onun ishal ya da kusma durumuyla karşılaşmasının önüne geçecektir.

Yine yoğurt miktarının yanında; yoğurdu köpeğimize verirken oda sıcaklığında vermemiz gerektiği unutulmamalıdır. Dostumuza vereceğimiz soğuk yoğurt, boşaltım ve sindirim sistemini bozarak ishal olmasına neden olacaktır.

Eğer dostumuzun vücudu yoğurda reaksiyon göstermesine rağmen yoğurdu çok seviyor ve ondan vazgeçemiyorsa; yoğurdu sulandırarak verme seçeneğini gündeme almamız gerekir.

Son olarak; imkanlar el verdiği ölçüde ev yapımı yoğurtların, marketlerde satılan yoğurtlara kıyasla dostlarımız için çok daha uygun olduğunun altını çizmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !