Köpekler Yumurta Yer Mi ?

Köpeklerde beslenme süreci hiç şüphesiz yalnızca kuru mamadan ibaret değildir ve günlük hayatta tükettiğimiz birçok besin, yaşamının önemli bir kısmını bizimle paylaşan dostlarımızın dikkatini çeker.

Köpekler, belirli periyotlarla yumurta yiyebilir.

Köpeklerin dikkatini çeken ve çiğ ya da haşlanmış fark etmeksizin tüketmek istedikleri besinlerden biri de yumurtadır. Yumurtanın köpeklerimizin beslenme sürecindeki yeri gerek köpekseverler gerekse de uzmanlar tarafından yıllardır süregelen bir tartışma konusu olmuştur.

Yumurtanın yapısında yer alan bileşenlerin köpeğimizin sindirim ve boşaltım sistemindeki olası etkilerine değinmeden yani “Köpeğime yumurta yedirebilir miyim ?” sorusuna detaylarıyla yanıt vermeden önce altını kalın çizgilerle çizmemiz gereken nokta

“Köpeklerin, aynı besin grubuna gösterdiği tepkilerin farklılık gösterebileceği, dolayısıyla köpeğimizi beslerken ilk kez kullanacağımız besin maddelerini kullanmadan önce veteriner hekime danışmamız ve dostumuzun bu besine verdiği tepkiyi çok yakından takip etmemiz gerektiğidir.”

Bu Soruların Yanıtını Arıyor Olabilirsiniz ?

Köpekler Süt İçer Mi ?

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanır ?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpeğime Yoğurt Verebilir Miyim ?

 

Köpeklerin ne sıklıkla yumurta yiyebileceğini öğrenmek için veteriner hekimlere danışmamız gerekir.

Köpeğime Yumurta Yedirebilir Miyim ?

Köpekler, tercihe bağlı olarak haşlanmış ya da çiğ olarak genellikle haftada ya da 15 günde bir kez yumurta yiyebilir. 

Tavuk yumurtası, besin yönünden oldukça kuvvetlidir ve içerisinde; 

  • A ve B12 Vitaminleri
  • Demir, Folat ve Selenyum
  • Yağ Asitleri

gibi köpeğimizin sağlığını ve vücut direncini olumlu yönde etkileyebilecek yapı taşlarına sahiptir.

Köpeğimize yumurta yedirirken hiç şüphesiz netleştirmemiz gereken ilk aşama; yumurtayı hangi periyotlarla köpeğimizin beslenme sürecine dahil edeceğimizdir. 

Yumurtanın besin değeri oldukça yüksektir ve köpeğimizin vücut direncine katkı sağlar.

Köpeğimizin ne sıklıkla yumurta yiyebileceğini öğrenebileceğimiz en doğru kaynak olan uzman veteriner hekimler, köpeğimizin fizyolojik özelliklerini dikkate alarak yumurta tüketimi noktasında uygun periyodu belirler. 

Köpeklerde yumurta tüketimiyle ilgili gündeme getirilmesi gereken ikinci nokta; çiğ yumurtada bulunan Salmonella bakterileridir. 

Bu aşamada hayvanseverlerin dikkate aldığı iki görüş vardır;

  • İlk Görüş : Köpeklere çiğ yumurta verildiği takdirde Salmonella bakterilerinin köpeğimizin sindirim sistemine zarar vereceği.
  • İkinci Görüş : Köpeklerin sindirim sistemlerinin çiğ beslenmeye uygun olduğu ve bu tarz bakterileri rahatlıkla sindirebileceğidir. 

Salmonella bakteriyle ilgili her ne kadar birtakım tedirginlik söz konusu olsa da, yapılan gözlemler ve veteriner hekimler tarafından kabul gören görüş; köpeklerin çiğ yumurtada yer alan bu bakterileri sindirebileceği yönünde birleşir. 

Köpekler, tercihe bağlı olarak çiğ ya da haşlanmış yumurta tüketebilir.

Bu durumun bir benzerini Barf diyeti ve kuru mama arasında yapılan mukayeselerde de görmek mümkündür. Köpekler yapı itibariyle çiğ beslenmeye uygun hayvanlardır ve gerekli hijyen önlemleri alındığı takdirde çiğ beslenmeden kaynaklı bakteriyel hastalıklarla karşılaşma ihtimalimiz sıfıra iner. 

Yumurta Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tam bu noktada; organik tavukların yani yumurtayı oluşturan besin kaynaklarını suni yemlerden değil de doğrudan doğadan alan tavukların yumurtalarının tercih edilmesi gerektiğini ifade etmemiz mümkündür. 

Yumurtanın, köpeğimizin beslenme sürecine dahil edilmesi durumunda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de; olası biotin emilimi problemidir.

Yumurtanın beyazında yer alan avidin, biotinin inhibitörüdür ve köpeğimiz yumurta tükettiğinde vücuttaki biotin miktarının azalmasına bağlı olarak deride ve sindirim sisteminde birtakım problemler görülebilir. Tabii bu denli bir etki için köpeğimizin yoğun miktarda avidin alması yani çok sayıda yumurta tüketmiş olması gerekir. 

Dolayısıyla burada bir kez daha bir önceki paragraflara dönmemiz ve yumurtayı köpeğimize hangi periyotlarla verebileceğimiz konusunda veteriner hekim inceleme ve tavsiyelerine kesin olarak uymamız gerektiğini işaret etmemiz mümkündür. 

Köpeklerin yumurta tüketmesiyle ilgili açılması gereken son parantez; yumurtanın kabuklarıdırYumurta kabukları mineral yönünden zengin besin gruplarıdır ve özellikle de kemik tüketmeyen köpeklerde alternatif besin olarak değerlendirilebilir. Yapılan gözlemler, köpeklerin bir kısmının kabukları yemediği ve yumurtadan ayırdığı yönündedir. 

Eğer köpeğimizin yumurtanın kabuklarını yemek istemiyorsa kabuğu ezerek köpeğimizin fark etmeyeceği küçüklükte parçalar haline getirebilir ve yumurtayla karıştırarak dostumuza verebiliriz.

Tüm bunlara baktığımızda; köpeklerimize yumurta yedirebileceğimizi fakat ek besin maddelerinin tümünde olduğu gibi burada da hassas davranarak ve veteriner hekim tavsiyelerine uyarak hareket etmemiz gerektiğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !