Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde tüy dökümü hiç şüphesiz oldukça doğal bir süreçtir fakat hayatımızın neşe ve mutluluk kaynağı olan minik dostlarımızın döktüğü tüyler zaman zaman zor anlar yaşamamıza neden olabilir. Dökülen tüylerin miktarı ve sıklığı belirli bir çerçevenin dışına çıktığı takdirde, dostumuzun ırkından aldığı genleri değil çevresel faktörleri de dikkate alarak değerlendirme yapmamız gerekir.

Köpeklerde tüy dökülmesinde en temel faktör; köpeğimizin mensup olduğu ırktır.

Eğer evimizi paylaştığımız dostumuzun tüy dökmemesini istiyorsak; Toy Poodle gibi her ne kadar kıvır kıvır tüylere sahip olsa da oldukça az tüy döken bir ırk tercih etmemiz ya da köpeğimizin tüy bakımını düzenli olarak yaparak çevresel faktörlere (beslenme, cilt hastalıkları vb.) dikkat etmemiz mutlaka üzerinde durulması noktalardır.

Köpeklerin Tüyleri Neden Dökülür?

Köpeklerde tüy dökülmesi, ırk temelli olarak ortaya çıkabileceği gibi, belli başlı dışsal etmenlere bağlı olarak da meydana gelebilecektir. Köpeklerde tüy dökülmesi nedenleri arasında yer alabilecek başlıca etmenler ise aşağıda verildiği gibidir.

Beslenme

Köpeklerde meydana gelen sorunların büyük bir kısmının, beslenme ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkisi vardır. Yetersiz ya da dengesi beslenen patili dostlarınız, zamanla tüy dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilecektir.

Cilt Hastalıkları

Özellikle bölgesel olarak meydana gelen tüy dökülmelerinin öncelikli nedeni, dermatolojik hastalıklardır. Köpeklerde sık sık görülen bu hastalıkların yoğun bir tüy dökülmesi sorununa sebebiyet verdikleri bilinmektedir.

Beslenme, cilt hastalıkları, alerjiler ve parazitler, köpekler tüy dökümünü etkileyen faktörlerdir.

Alerjiler

Hassas bir vücut yapısına sahip olan minik dostlarımızda birtakım alerjik reaksiyonların görülmesi muhtemeldir. Bu reaksiyonların en temel göstergesi ise tüy dökülmesidir.

Parazit Etkinlikleri

Kene, pire ve uyuz gibi dış parazitlerin var olması, yoğun bir kaşınma ve iritasyon durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Ortaya çıkan bu durumların kaçınılmaz sonu ise tüy dökülmesidir.

Bu Konulara da Göz Atmak İsteyebilirsin !

Köpeklerde Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli ?

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpeklerde İtaat Eğitimi

Köpeklerde Kusma Neden Olur, Nasıl Önlenir ?

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Tüy dökülmesi sorunun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle sorunun kaynağının bilinmesi gereklidir. Kaynağı bilinmeyen bir sorun ile etkili bir şekilde başa çıkmak mümkün değildir. Köpeklerde tüy dökülmesi nedenleri hakkında sağlıklı bilgi almanın en temel yolu ise, profesyonel destek almaktır.

Tüy bakımı düzenli yapıldığı takdirde köpeklerde tüy dökümü büyük ölçüde kontrol altına alınır.

Profesyonel destek sonrası tüy dökülmesi sorunun azaltılması için uygulanabilecek adımlar şunlardır;

  • Öncelikle dengeli ve yeterli beslenme hususuna dikkat edilmelidir. Bunun için köpeğin ırkı, yaşı ve aktivite durumu göz önünde bulundurularak mama seçimi yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Köpekleri çok nadir yıkamak ya da çok sık yıkamak, tüyleri çok nadir taramak ya da hiç taramamak tüy dökülmesine neden olabilecektir.
  • Köpeklerde tüy dökülmesi sorunu ile başa çıkabilmek için yıkama ve tarama unsurlarının ideal sıklığına dikkat edilmelidir.
  • Stres, tüy dökülmesine neden olan sorunlardan bir diğeridir. Bu sebeple köpeklerinizi stres altına sokmaktan, onları saatlerce kapalı bir alanda bırakmaktan kaçınmanız gereklidir.

Köpeklerde Mevsimsel Tüy Dökülmeleri

Mevsim geçişlerinde meydana gelen tüy dökülmeleri, her köpek ırkının ortak problemidir. Bazı ırklarda bu sorunun daha şiddetli bir şekilde ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Köpeklerde mevsimsel tüy dökülmeleri sorunu ile başa çıkmak için ise tarama, yıkama besleme konularına dikkat etmek gereklidir. Özellikle mevsim geçişlerinde bir uzman desteği almak, bu sürecin daha az stresli ve sorunlu geçmesini mümkün kılacaktır.

Bölgesel tüy dökülmeleri neden önemlidir?

Genel itibari ile ortaya çıkan tüy dökülmesi sorunları, dikkate alınması gereken sorunlardır. Ancak özellikle bölgesel tüy dökülmesi sorunlarının taşıdığı önem çok daha fazladır. Bunun temel nedeni, genel tüy dökülmelerinin mevsim geçişlerinde, dengesiz beslenmelerde ve aşırı taranmalarda meydana gelebiliyor olmasına karşılık, bölgesel tüy dökülmesi sorunlarının mutlaka bir soruna dikkat çekiyor olmasıdır. Yani genel tüy dökülmelerinin tamamının nedeni bir hastalık değildir. Ancak bölgesel tüy dökülmesi büyük itibari ile mantar ve benzeri cilt hastalıklarının habercisidir.

Köpeklerde tüy dökülmesi için vitamin takviyesi kullanılabilir mi?

Genel itibari ile köpeklerde tüy dökülmesi sorunun temelinde vitamin ve mineral eksiklerinin yer aldığının düşünülmesi, vitamin takviyesi ise söz konusu sorunun giderileceği algısını da yaratmaktadır. Oyda cilt ve yapı itibari ile son derece hassas olan patili dostlarımız, beslenme ve bakım konusunda da aynı hassasiyet seviyesin sahiptir. Bu sebeple bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalan patili dostlarının yapması gereken en sağlıklı işlem, bir uzman görüşü almaktır. Uzman veteriner hekimler bu doğrultuda en sağlıklı tespiti yapacak, en sağlıklı bilgiyi sunacak ve patili dostunuz için geçerli olan en sağlıklı yönlendirmeyi yapacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !