Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Çoğu zaman biz yemeğimizi yerken sevimli dostlarımızın o masum bakışları ve yutkunmaları karşısında eririz. Keşke insan yiyeceklerini onlar da yiyebilse de şöyle sofrada karşılıklı keyif yapsak deriz. Hatta kimimiz dayanamayıp yediğinden bir parça da sevimli dostuna verir. Peki bu ikramımızla ona iyilik mi yapmış oluruz? Çoğumuzun bilmediği ama insana zararı yokken köpeklerimize zararı olabilecek birçok gıda bulunur. Hem de çok ciddi zararlara yol açabilir.

Bunlardan bir kısmını sıralamak gerekirse;

Soğan ve Sarımsak

Çiğ, pişmiş, kurutulmuş hangi işlemden geçerse geçsin soğan ve sarımsak kesinlikle köpeklerimizden uzak tutulmalıdır. Çok yenmesi zehirlenmeye neden olabildiği gibi alyuvarları öldürebilir ve anemiye de sebep olabilirler. Soğanın cücüğünü kırmakta kuru fasulye yanında cacık yemek te bize kalsın 🙂

Alkol

Insana ne faydası var ki hayvana da olsun diye başlamak doğru mu bilmiyoruz ama köpek dostlarımıza bizden çok daha fazla zarar verebileceğini biliyoruz. Hatta çok az miktar bir alkol bile çok kötü sonuçlar doğurabilir. Köpeğinizin boyu ne kadar küçükse olumsuzluk etkisi de daha büyük olacaktır. Bu yüzden aman dikkat diyelim sadece 1 kadeh temiz içme suyumuzu dostlarımıza ikram edelim.

Süt

Belirli şartlar sağlandığı takdirde köpekler elbette süt içebilir.
Belirli şartlar sağlandığı takdirde köpekler elbette süt içebilir.

Kulağa çok masum ve zararsız geldiğinin farkındayız. Hatta hala bazı filmlerde bile sahipsiz bir köpeğe hemen süt ikram edildiğini de görmekteyiz. Ama ne yazık ki süt içerdiği süt şekeri ve yüksek oranda bulunan yağ nedeniyle dostumuzun sindirim sistemini epeyce zorlayıp zarar vermektedir.

Salam ve Sucuk

Bu tip işlenmiş gıdalar bizler için sindirimde sorun yaratmasa da içerdiği baharat, sodyum, baharat ve yağlar nedeniyle köpeklerimize zarar vermektedir. Özellikle aşırı tüketimde ishal, kusma, ateş ve daha büyük kalıcı hastalıklara yol açabilir.

Kemik ve Kılçıklı Gıdalar

Köpeklerimizi her ne kadar kemiksiz düşünemesek te verdiğimiz kemik ve kılçıklı gıdalar parçalanarak sindirim sistemlerinde adeta bir kesici cam işlevi görebilirler. Midede ve yemek borusunda ciddi hasarlar bırakabilecek yırtılmalar oluşabilir.

Çikolata

Aynı kafein ürünleri gibi çikolata da tehlikelidir çünkü metilksantin içerir. Hatta bizler için daha faydalı olduğu bilinen bitter çikolata köpek dostlarımız için çok daha zararlıdır.

Tuz

Fazla tuz tüketimiyle birlikte köpeğinizde aşırı idrara çıkma, fazla susama hatta sodyum iyonu zehirlemesi görebilirsiniz. Gözünüzden kaçar da aşırı tuzlu gıdalar tükettiği bir durumla karşılaşırsanız ona acilen bol miktarda su vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !