Boxer Köpek Özellikleri ve Eğitimi

Boxer köpek ve özellikleri ile ilgili merak edilenler Loyal Friend'de.

Kökenlerinin 19. yy.’a dayandığı kabul edilen ve popülaritesini 1950’li yıllarda yani 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında gittikçe artırarak günümüzde en popüler köpek ırkları içerisinde yer alan Boxer köpek ırkı, insan hayatında aktif rol almaya başladığı dönemlerde genellikle avcı köpeği olarak kullanılmasına karşın zamanla evrilerek saldırganlık yönü törpülenmiş, bu evrilme dolayısıyla günümüzde tam anlamıyla bir aile köpeği haline gelmiştir.

Boxer köpekler, aileye en uygun köpeklerden biridir.
Boxer köpekler, aileye en uygun köpeklerden biridir.

Boxer Köpek Özellikleri

Köpeklerle ilgili hiç şüphesiz değinilmesi gereken alanların başında fiziki özellik gelir. Uzmanların birçok farklı ırk üzerinde yaptığı inceleme neticesinde elde ettiği veriler;

  • Erkek Boxer köpeklerin boylarının 55 – 63 cm. arasında değişkenlik gösterirken ortalama ağırlıklarının 27 – 33 kg. olduğunu,
  • Dişi Boxer köpeklerinin boylarının ise 53 – 61 cm. bandında olmasına karşın ağırlıklarının 24 ile 29 kg. aralığında seyrettiğini

kanıtlar niteliktedir.

Boxer köpekler, polis ve bekçi köpeği olarak kullanılabilir.
Boxer köpekler, polis ve bekçi köpeği olarak kullanılabilir.

Boxer köpekler fiziksel özellikleri ile mukayese edilemeyecek derecede sevecen bir köpek ırkıdır ve yapısı itibariyle sahibine oldukça sadık olup koruma içgüdüsü ile ön plana çıkar. Bu içgüdü Boxer köpeklerin günümüzde aile köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra polis ve bekçi köpeği olarak kullanılmasının da önünü açar .

Doğaları gereğince kısa tüylere sahip olan Boxer köpeklerin bu özelliği, tüy bakımı üzerinde hiç şüphesiz kolaylaştırıcı bir etki yapar ve tüy döküm dönemlerinde tüylerin burun ya da kulak gibi yerlere kaçması sonucu ortaya çıkan enfeksiyonların oluşma ihtimalini azaltır. (İlgili Makale : Köpeklerde Sık Görülen Hastalıklar )

Boxer köpek ırkı, 2. Dünya Savaşı sonrasında popülaritesini artıran köpek ırklarından biridir.
Boxer köpek ırkı, 2. Dünya Savaşı sonrasında popülaritesini artıran köpek ırklarından biridir.

Boxer köpeklerin popülaritesi üzerinde etki sahibi olan özelliklerinden biri de enerjik ve sevecen olmalarıdır. Bakıldığında dostumuzun enerjik olması zaman zaman sorun oluşturur gibi görünse de özellikle bahçeli evlerde beslenen Boxer köpekler sizin ve ailenizin en büyük eğlence kaynağı olacak, onunla oynarken aldığınız keyif, dostunuzla oymanın ve egzersiz yapmanın rutin alışkanlıklarınız içerisine girmesini sağlayacaktır.

Boxer köpekler yalnızca çocuklarla değil, çevrelerindeki nesne ve sosyal yaşamın vazgeçilmez tüm ayrıntıları ile iyi anlaşabilmesi dolayısıyla son dönemde yoğun olarak tercih edilmeye başlanan köpek ırklarından biri olmuştur. Tabii burada dostumuzun yavruluk döneminde ilgili sosyalleşme, itaat ya da tuvalet eğitimlerini alması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekir.

Boxer köpekler, iyi bakıldığı takdirde 14 yaşını görebilir.
Boxer köpekler, iyi bakıldığı takdirde 14 yaşını görebilir.

Boxer Köpek Eğitimi

Köpeklerde eğitim hiç şüphesiz oldukça farklı alanlara ve dikkat çekilmesi gereken birçok ayrıntıya sahip olan bir alandır ve köpek eğitimi noktasında profesyonel olmayan eğitmenlerin vermeye çalıştığı eğitimler dostlarımızı sosyal yaşam içerisinden soyutlarken yaşamı onlar için anlamsız kılma yolunda büyük çaba sarf eder.

Boxer köpek eğitimi kapsamında değineceğimiz noktalar; Boxer köpeklerimizin eğitime yatkınlığı, verimi yüksek bir eğitim için neler yapılması gerektiği ve özellikle hangi eğitim süreçlerinin Boxer dostlarımızı ilgilendirdiği şeklinde özetlenebilir.

Boxer köpekler, en az Golden ve Fransız Mastiff köpekleri kadar eğitime yatkın bir ırktır ve doğru koşullarda eğitildiği takdirde eğitim süresi boyunca yüksek performans gösterirler.

Boxer köpeklerimizin alması gereken ilk eğitim; tuvalet eğitimidir ve bu eğitim sürecinde dostumuza yaklaşım tarzımız ve yaptığımız doğru ya da yanlışlar, dostumuzla aramızdaki ilişkinin geleceğini şekillendirir.

Dolayısıyla Boxer köpeğimizi eğitmek istediğimiz noktalarda uzman desteği almaktan kaçınmamalı, sağlık bir eğitim süreci için işi uzmanına bırakarak dostumuza sevgi ve ilgimiz ile destek vermeliyiz.

Boxer köpeklerin alması gereken eğitimlerle ilgili net bir çizgi çizmek mümkün değildir çünkü eğitim süreçler, dostumuzun yaşantımız içerisinde alacağı role bağlı olarak değişir. Örneğin; yalnızca bizimle vakit geçirmesini istediğimiz dostumuza tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi ve yine isteğe bağlı olarak temel itaat eğitimi verilmesi yeterli olacakken, bekçi köpeği olarak kullanılacak olan bir Boxer köpeğe ileri seviye itaat eğitimi ve daha birçok eğitim gerekli olacaktır.

Boxer Dostlarımızı Loyal Friend Köpek Otelimizde Ağırlıyoruz !

Köpek otelimizde dostlarımız ile profesyonel person aracılığımızla yakından ilgileniyor, onlara şefkat ve ilgi göstererek beslenme, tuvalet eğitimi ve egzersiz ihtiyaçlarını disipline ediyor, onları merak ettiğiniz anlarda canlı yayın aracılığıyla görüntülerini sizlerle paylaşıyor ve mümkün olduğunca yokluğunuzu hissetmemeleri adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz !

Siz de Boxer dostlarınızı Loyal Friend köpek oteline gözünüz arkada kalmadan emanet etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon