Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler hiç şüphesiz yaşamımıza önemli bir yer tutan evcil dostlarımızdır ve her ne kadar birçok köpeksever tarafından besleniyor olsalar da bakımları, tuvalet disiplinleri ya da besin süreçleri toplumda kabul görenin aksine çok daha hassastır.

Sıcak havalarda köpeklerimizin su kaplarının takibini çok daha sıkı yapmamız gerekir.
Sıcak havalarda köpeklerimizin su kaplarının takibini çok daha sıkı yapmamız gerekir.

Bir diğer açıdan baktığımızda; köpeğimizin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını doğru anlayabiliyor olmamız ve onun sosyal yaşama entegre olmasını sağlamamız; dostumuzun yaşam kalitesini ve mutluluğunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. 

Dolayısıyla bizim ve ailemizin neşe kaynağı olan dostlarımızın bakım sürecinde göz ardı etmememiz gereken birkaç püf nokta vardır.

Egzersiz yapan dostlarımız, çok daha fazla suya ihtiyaç duyar.
Egzersiz yapan dostlarımız, çok daha fazla suya ihtiyaç duyar.

Onlara Zaman Ayırın !

Köpekler sosyal varlıklardır ve bizden karşılanmasını bekledikleri en önemli ihtiyaç; ilgi ve sevgidir. 

Dostumuz ile aramızdaki bağın kuvvetlenmesi, eğitim süreçlerinin başarıya ulaşması (özellikle tuvalet eğitimi) ve dostumuzun psikolojik olarak sosyal yaşama hazır hale gelmesi ona gösterdiğimiz ilgi ve sevgi ile doğru orantılıdır.

Dostlarınızı güvenilir ortamlarda uzman personelimiz ile ağırlıyor, onları mutlu etmenin gururunu aşıyoruz.
Dostlarınızı güvenilir ortamlarda uzman personelimiz ile ağırlıyor, onları mutlu etmenin gururunu aşıyoruz.

Yine dostumuzun fiziksel sağlığını koruması adına düzenli egzersiz yapması gerekir ve bu egzersizlerde şüphesiz biz de ona eşlik ederiz. Dolayısıyla ona ayırdığımız zaman ile egzersiz periyotları da paralellik gösterir.

Tuvalet Eğitimi Almalarını Sağlayın !

Köpeklerimizi ve bizi rahatsız edebilecek en önemli ve tehlikeli problem; dostumuzun tuvalet alışkanlığına sahip olmamasıdır.

Doğru uygulamalarla özellikle eğitime yatkın köpeklerde 4-6 aylık bir eğitim süresi sonunda kazanılan tuvalet alışkanlığı; geç başlayan eğitim süreci, eğitmenin tecrübesizliği ya da hataları ve ırkın eğitime yatkın olmaması gibi nedenlerle 6 aydan daha fazla sürebilir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ile ilgili tüm detaylar !
Köpeklerde tuvalet eğitimi; sabır, sevgi ve disiplin kavramlarına ihtiyaç duyar.

Sabır, sevgi ve disiplin kavramları etrafına inşa edilen eğitim süreci; uygulamalı hale gelmesi yani dostumuzun yaşamının tüm alanlarına entegre edilmelidir ki % 100 başarı kazanabilsin.

Tuvalet eğitimi sürecinde özellikle sabır çok önemlidir ve dostumuza tuvaletini tutamadığı ya da olmaması gereken bir yere yaptığı için kızmamamız ve kesinlikle şiddetten uzak durmamız gerekir. 

Köpeklerde tuvalet eğitimi noktasında disiplin en önemli kavramdır.

Gerek internet ortamında gerekse de toplumda köpeklerde eğitim süreçlerinde şiddet uygulanmasını işaret eden bilgiler olsa da, dostlarımıza şiddet değil sevgi ve ilgi göstermemiz doğru olandır.

Beslenme Süreçlerini Düzenli Takip Edin !

Köpeklerimizin fiziksel gelişiminde en önemli rolü oynayan süreç şüphesiz beslenmedir ve beslenme sürecinin disipline edilmesi (beslenme saatlerinin ve noktasının belirlenmesi) tuvalet eğitiminin gidişatına da olumlu yönde etki eder.

Köpeklerde sürekli mama değiştirmek doğru bir yaklaşım değildir.
Köpeklerde sürekli mama değiştirmek doğru bir yaklaşım değildir.

En genel bakış açısıyla;

  • Veteriner tavsiyesini dikkate alarak yapacağımız doğru mama tercihi ve sürekli mama değişiminden uzak durmamız.
  • Mama ve su kaplarının sabit bir noktaya konumlandırılması ve su kaplarını özellikle sıcak havalarda düzenli olarak kontrol etmemiz.
  • Köpeklerimiz için zararlı yiyecekleri beslenme programına dahil etmememiz.
  • Beslenme öncesi ve sonrası egzersiz ya da tuvalet ihtiyaçlarını standartlaştırmamız.

köpeklerde beslenme sürecindeki temel noktalara işaret eder.

Onu Sosyal Yaşama Entegre Edin !

Tanımadığı nesneler, insanlar, sesler, gürültüler ve sosyal çevrede karşılaşabileceği birçok şey dostumuzun psikolojik baskı altına girmesine ve saldırgan tavırlar sergilemesine neden olabilir.

Köpeklerimiz zaman zaman su içmek istemeyebilir ve bu durum çeşitli problemlere neden olur.
Köpeklerimiz zaman zaman su içmek istemeyebilir ve bu durum çeşitli problemlere neden olur.

Özellikle yavruluk döneminde farklı sosyal nesneler ve çevreler ile tanışması, dostumuzu yetişkinlik döneminde büyük ve tehlikeli bir yükten kurtaracaktır.

Onu Güvenilir Ellere Emanet Edin !

Zaman zaman birçok farklı nedene bağlı olarak dostumuzdan kısa ya da uzun süreli ayrı kalabiliriz ve bu zaman diliminde dostumuzun beslenme, tuvalet ve egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekir. 

Tam bu noktada; uzman personeli, sektör tecrübesi, dostlarımıza özel tasarlanan alanları ve avantajlı fiyatlarıyla güvenilir köpek oteli ifadesini karşılayan Loyal Friend Köpek Oteli ve Eğitim Merkezine, dostunuzu gözünüz arkada kalmadan emanet edebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Bilgi Al !
WhatsApp WhatsApp Rezervasyon