Fransız Mastiff

Kökenleriyle ilgili birçok farklı çıkış noktası iddia edilse de hangi ırkların bilişeminden ortaya çıktığı tam anlamıyla çözülemeyen Fransız Mastiff köpek ırkı, M.Ö. 6. yy’da varlığı bilinen, fiziksel görünümüyle dikkat çeken ve asil duruşları ile her dönem köpekseverlerin gözdesi olan bir köpek ırkı olarak tanımlanabilir.

Fransız Mastiff

Yüksek popülaritesi ile ünlü köpek ırklarından biri olan ve bu açıdan bakıldığında Golden Retriever ile benzerlik gösteren Fransız Mastifi, ilk ortaya çıktığı dönemde hayvan sürülerinin korumasında kullanırken, değişen ihtiyaçlara bağlı olarak avcı köpeği olarak da kullanılmaya başlanmış ve zaman içerisinde koruma ve bekçilik görevlerinin birçoğunda aktif olarak kullanılan bir köpek ırkı haline gelmiştir.

Bu Konulara da Göz Atmak İsteyebilirsin !

Köpeklerde Beslenme

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde İtaat Eğitimi

Köpeklerde Hastalıklar

Fiziksel yapısı ile ilk görüşte dikkat çeken bir ırk olan Fransız Mastifi, yapısı itibariyle her ne kadar agresif bir köpek ırkıymış gibi gözükse de, toplumda bilinenin aksine oldukça sakin ve gerekli eğitimler verildiği takdirde hemcinsleri ya da çocuklar ile sorunsuz şekilde anlaşabilen bir köpek ırkıdır. Dolayısıyla burada yanlış bilinen bu yanılgıyı kırmak ve Fransız Mastifflere sosyal hayat içerisinde daha sık yer vererek, ırkın gelişiminin desteklenmesi doğru bir bakış açısı olacaktır.

Fransız Mastiff, asil duruşuyla dikkat çeken bir köpek ırkıdır.

Elbette sosyal yaşam içerisinde daha aktif rol alması beklenen köpeklerin, bu beklentiyi karşılayacak şekilde eğitilmesi gerekir. Köpeklerde eğitim hiç şüphesiz çok zor bir süreçtir ve birçok etkenin tesir ettiği bu sürecin tümüyle profesyonel ekipler tarafından yürütülmesi, gelecekte karşılaşılması muhtemel problemlerin önüne geçilmesine hayli yardımcı olacaktır.

Fransız Mastifi köpeklerini eğitim açısından değerlendirecek olursak; oldukça zeki bir köpek ırkı olan Fransız Mastifflerinin eğitim sürecine çabuk adapte olduğunu fakat zaman zaman eğitmene zor anlar yaşatabileceğini ifade etmek gerekir. Dolayısıyla köpek ırklarının tümünün eğitim süreçlerinde olduğu gibi Fransız Mastiff eğitimi için de disiplinli ve sistematik bir süreç izlemek, dostumuzun geleceğinin pozitif yönde şekillenmesine büyük ölçüde tesir edecektir.

 Çalışma Programı Çalışma Programı 100% 10 Fransız Mastifi, eğitim sürecine kolay adapte olan bir köpek ırkıdır. Screen reader support enabled. Fransız Mastifi, eğitim sürecine kolay adapte olan bir köpek ırkıdır.

Bordeaux, Paris ve Toulouse olmak üzere üç alt türü bulunan Fransız Mastifflerinin günümüze kadar ulaşmış ve popülerliğini devam ettiren türü Dogue de Bordeaux olarak bilinir. Sahiplerine hayli sadık olan bu ırk için apartman ya da bahçeli evde yaşamaya uygundur şeklinde bir ayrım yapmak mümkün olmamakla birlikte; düzenli olarak egzersiz yapmaları ve sahipleriyle vakit geçirmeleri gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizmek gerekir. Burada düzenli egzersiz; köpeğin dikkat çeken fiziki yapısını koruması açısından oldukça önemlidir ve bu egzersizler beslenme programıyla eşgüdümlü olarak planlanmalıdır.

Bilindiği üzere köpeğin yaşı, cinsiyeti, gebelik durumu ve fiziksel aktivitelerde harcadığı enerji miktarı, beslenme programlarının şekillenmesi noktasında temel etkenlerdir. Bu noktada Fransız Mastifflerin beslenmesinin, diğer ırklara kıyasla farklılık göstermediğini fakat fiziksel yapılarının düzenli olarak takip edilerek herhangi bir şekilde yağlanmaya izin verilmemesi gerektiği ifade edilmelidir. Burada öneri olarak; köpeğin belirli aralıklarla tartılmasının fiziki gelişiminin ne yönde şekilleneceğine yardımcı olabileceği verilebilir.

Fransız Mastifi beslenme noktasında diğer köpek ırklarından belirgin ayrımlara sahip değildir.

Beslenme noktasında verilebilecek temel birkaç öneriyi şu şekilde ifade etmek mümkündür;

    • Beslenme saatleri için belirli standartlar belirlenerek bu standartların dışına çıkılmamaya gayret edilmesi.
    • Mama ve su kaplarının uygun bir yerde konumlandırılarak o noktada sabitlenmesi ve düzenli olarak temizlenmesi.
    • Mama değişiminden sürekli uzak durulması fakat ihtiyaç duyulan besin gruplarının takip altında tutularak mamanın köpeğe uygunluğunun denetlenmesi.

Genel itibariyle bakıldığında; eğitim ve beslenme noktasında diğer köpek ırklarına kıyasla belirgin farklılıklar göstermeyen Fransız Mastifi, bakım noktasında da bu çizgide yer alan bir ırktır ve diğer ırklara kıyasla çoğu zaman bakımı daha kolay yapılabilir. Fazla tüy dökmeyen Fransız Mastiflerinin haftada bir kez düzenli olarak taranması yeterlidir. Yıkama noktasında yine genel geçer kurallara tabi kalınması yeterli olacaktır.

'Yavru köpek eğitimi nasıl verilir ?' sorusunun yanıtı için bizimle iletişime geçin !

Fransız Mastiff Özellikleri

Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği üzere Fransız Mastifinin en belirgin özelliği; ilk anda dikkat çeken fiziksel yapısıdır. Özellikle gövdesine kıyasla büyük ve ağır olan kafası her ne kadar bu ırka ürkütücü bir görüntü verse de, Fransız Mastiffleri oldukça sevecen hayvanlardır ve gerek hemcinsleri gerekse de insanlar ile doğru bir eğitim sürecinden geçtiği takdirde sorunsuz bir şekilde yaşayabilir.

Bakımı ve beslenmesi konusunda hassas davranılan köpekler 10 – 12 yıl gibi uzun sayılabilecek bir süre hayatta kalırken, boy ve kilo segmentleri sırasıyla 54 – 62 kg. ve 58 – 75 cm. olarak ifade edilebilir. Tabii burada ifade edilen aralıklar; birçok köpeğin incelenmesi neticesinde elde edilmiş olup, köpeğin yapısına, beslenme, bakım ve barınma şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Burada ifade edilen fiziksel yapının dışında Fransız Mastiffinin spesifik bir özelliği olmamakla birlikte; sevecen, sadık, gururlu, korumacı ve zeka kokan hareketleri ön plana çıkartılabilir. Nitekim bu özellikleri Fransız Mastifflerinin birçok zorlu koruma görevinde kullanılmasının ve uzun yıllardan beri süregelen popülaritesinin önünü açan temel faktörler olmuştur.

Loyal Friend Köpek Pansiyonu İle Dostlarımız Emin Ellerde

Güvenilir köpek pansiyonu için Loyal Friend sizinle !

Loyal Friend içerisindeki temel hizmet alanlarından biri olan köpek konaklama hizmeti ile dostlarınıza zaman ayıramadığınız vakitlerde eğitim ve sosyalleşme süreçlerinden geri kalmamalarını sağlayabilir, beslenme ve bakımlarını alanında uzman ve profesyonel bir ekibe emanet edebilirsiniz.

Dostlarımızın pansiyonumuzda konakladığı süre boyunca köpeklerle iletişim ve bakım noktasında gerekli tüm teknik bilgi ve donanıma sahip uzman ekip aracılığıyla egzersiz, beslenme ve bakım süreçlerine dahil edilerek sizlerin yokluğu mümkün ölçüde hissedilmemeye çalışılırken, dostumuzun gerek çevre gerekse de hemcinsleri ile yakın ilişkiler kurarak sosyal yaşam içerisinde aktif rol almasının önü açılıyor.

Siz de çocuğunuzu güvenilir ve profesyonel ellere emanet etmek, yanında olmadığınız süre boyunca beslenme, bakım ve eğitim süreçlerinin kusursuz bir şekilde yürümesi gerektiğini düşünüyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilir, köpek pansiyonu hizmetimizle ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !