Maltese Terrier

“Malta Köpeği” olarak da anılan Maltese Terrier, kökeni 2800 yıl önceye dayanan bir süs köpeği ırkıdır. Uzun beyaz tüyleri, sarkık kulakları, yetişkin gövdesiyle yaklaşık 13-15 cm ve ağırlığı ortalama 3 kg olan tür son derece hareketli, canlı ve sevecendir.

Maltese Terrier köpekler, sevecen ve hareketli dostlardır.

Küçük ırklar arasında en çok tercih edileni olan Maltese Terrier, antik dönem ve sonrasında soyluluğun simgesi haline gelmiştir. İdeal ev köpeği özellikleri taşımakla birlikte hırçın yapıları nedeniyle apartman yaşamı için uygun oldukları söylenemez. Sadık ve sevecen bir dost arayanlar ev arkadaşlığı için yeterli zamanı ayırabileceklerse bir Malta Köpeği sahiplenebilirler.

Maltese Terrier Özellikleri

Anavatanı Malta olduğu düşünülen ırk, küçük köpekler arasında en çok dikkat çekenler arasında gösterilebilir.

 • Tüyleri sık, beyaz ya da fildişi renkte ve dalgalıdır.
 • Sürekli ilgi görmek isterler ve sahiplerine son derece bağlıdırlar.
 • Yalnızlığı sevmezler.
 • Diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla uyumlu değildir.
 • Zekidirler ve çok çabuk öğrenirler.
 • Çık sık havladıkları için gürültücü olarak tanımlanırlar.
 • Soğuk havalara karşı dayanıklılıkları zayıftır.

Maltiz olarak da adlandırılan cinsin burnu uç kısma doğru zarif bir kıvrımla sivrileşir. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra karakter özellikleriyle de benzerlerinden ayrılan ırk, hayat doludur. Ödüllendirildikleri zaman basit numaraları öğrenmeye yatkındır. Şüpheli durumlara karşı alarm görevi üstlenebilir.

 • Yemek seçen
 • Kıskanç karaktere sahip
 • Dikkatsiz ve
 • Çocuklara karşı tahammülsüz olan Maltese Terrier dostlarımızın, tuvalet eğitimi de oldukça kolaydır.

Hemen herkes tarafından büyük ilgi gören tür, ince yapısına rağmen son derece sağlam ve dayanıklıdır.

Bu Konulara da Göz Atmak İsteyebilirsin!

Köpeklerde Beslenme Süreci

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde Kusma

Köpeklerde İshal

Maltese Terrier Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Yaşadıkları ev ve sahiplerine olan bağlılıklarıyla bilinen Maltizler, yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Çocuklu evler veya başka evcil hayvanların yaşadığı mekânlar onlar için uygun değildir. Dolgun ve yumuşak kürkleri düzenli olarak bakılmalıdır. Beyaz ve fildişi tüyler lekelenmeye müsaittir. Kuru şampuan yardımıyla temizlikleri günlük olarak yapılabilir.

Maltese Terrier köpek ırkı evde yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Kulak içinde uzayan tüyler kesilmelidir. Baş kısımda bulunan uzun tüyler bir toka yardımıyla toplanabilir. Tüy dökmeyen tür özellikle alerjik bünyeye sahip olan ailelere önerilir. Çok sevilen ırkın bakımı da son derece kolaydır. Uzun park yürüyüşleri ve özgürlük en sevdikleri şeyler arasında liste başıdır.

Çevresine neşe saçmayı bir hayat tarzı olarak benimseyen ırk, yeni insanlarla tanışma aşamasında hırçın davransa da iletişimi son derece kuvvetlidir.

Uzun tüylerde oluşacak muhtemel düğümlerin her gün taranması son derece önemlidir. Adeta bir şov hayvanı olan Maltizler, 80’li yıllarda popüler olmaya başlamıştır.

Maltese Terrier Saç Bakımı

Saçlar günde 2 defa taranmalıdır. Yumuşak ve yoğun kürkler uzun süre taranmaması halinde egzama, diğer cilt hastalıkları veya tinea riski oluşabilir. Katlara ayrılması önerilen uzun tüylerin alt kısmına da gereken özen gösterilmelidir. Elastik tel fırçalar veya seyrek metal fırçalar en uygun olanlardır.

Malta köpeği, düzenli tarandığı takdirde tüy dökme problemi göstermez.

Etli mamaları çok seven Malta Köpeği, aşırı kilo aldığında sağlık sorunları baş gösterir. Günlük fiziksel aktivitelere bedenle ölçülü bir beslenme planı dâhil edilmelidir.

 • 9 aya kadar olan yavruların günde 3 kere beslenmeleri idealdir.
 • Yetişkinler için kuru mama miktarı kilo başına 55 kaloriyi geçmemelidir.
 • Sıfır katkı maddeli, tavuk, hindi, balık karışımlı ve tahılsız kuru mamalar besleyici özellikleri kadar lezzetleriyle de tercih sebebidir.

Maltese Terrier Köpeğinde Sık Görülen Sağlık Sorunları

Genel olarak sağlıklı olan ırkın en zayıf halkası diz ve diz kapaklarıdır. Aşırı kilo alımı bu sorunları şiddetlendirebilir. Uzun saçlarından dolayı gözlerde konjunktivite görülebilir. Yatkın oldukları sağlık sorunları kanser, böbrek yetmezliği ve kalp hastalıklarıdır. Düzenli veteriner kontrolü bu hastalıkların hasarsız atlatılmasında önemli role sahiptir.

Maltese Terrier Köpeklerde Eğitim

Eğitim sürecinde sahibini zorlamayan Maltese Terrierler, zorlandıkları yerlerde hırçınlıklarını görünür kılar.

 • İtaat eğitimi
 • Sosyalleştirme eğitimi
 • İleri itaat eğitimi
 • Tuvalet eğitimi doğru şekilde planlanmalıdır.

Erken yaşlarda bu eğitimleri alan köpekler, şefkat ve ilgi gördükleri kişilere sıcak bir yaklaşım sergilerler. Kolay eğitilebilen bir ırk olarak tanınan Maltizler, sahiplerinin komutlarını harfiyen yerine getirirler. Küçük ödüller eğitim motivasyonunun artmasına önemli katkılar sağlar. Tuvalet eğitimini kolay bir şekilde tamamlayan ırk, ev ortamına kolay alışır. Bu özelliğiyle sahibine büyük bir avantaj sağlayan Maltese Terrier, ilk kez köpek besleyeceklere tavsiye edilir. Karakter tablosuna göre enerji düzeyi orta olan ırk, egzersiz ihtiyacına sahiptir. Yüksek oyunculuk yeteneğiyle evdeki partnerleriyle uyumu yakalar ve eğitilebilirlik seviyesi ortanın üstündedir.

Yavru Maltese Terrier

Bahçesiz evde yaşayanlar için ideal bir seçenek olan tür, koku yapmaması ve anti alerjik özelliğiyle kolay bakılır. Beyaz ve yumuşak tüyleriyle herkesin ilgisini çeken ve beğenisini toplayan köpekler, sevgi arsızıdır.

Yavrular sahiplerine olan düşkünlükleriyle beğeni toplar. Konuşkan ve iletişim meraklısı olan yavrular, uygun eğitimle apartmanda yaşam için elverişli hale getirilebilir. Son derece keyifli bir ev arkadaşı olan Maltizler, temiz kaplarda beslenmeli mutlaka arıtılmış şişelenmiş su tüketmelidir.

Maltese Terrier tüy döker mi?

Hayır, Maltese Terrierler tüy dökmez. Bakımı doğru ve düzenli yapılan ırkın uzun tüyleri günde 2 kere fırçalanmalıdır.

Maltese Terrier köpeklerin bakımı kolay mıdır?

Akıllı, neşeli ve bakımı son derece kolay olan ırk, eğitimle sosyalleşebilir. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra kaliteli bir bakımla köpeğin daha uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşaması sağlanabilir.

Maltese Terrier ne kadar yaşar?

Maltese Terrier türü 12-15 yıl arasında yaşam ömrüne sahiptir. Köpeğin uzun ömürlü olması için veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Bakım ve beslenme şartları yaşam süresine doğrudan etki eder.

Maltese Terrier kaç yavru doğurur?

Maltese Terrier bir seferde 5 en fazla 8 yavru doğurur. Doğumdan önce ve sonra veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Maltese Terrier evde beslenir mi?

Evet, Maltese Terrier evde beslenebilir. Mizacı oyuncu, sevecen, nazik, iyi huylu, aktif, uysal, korkusuz, zeki, duyarlı ve hayat dolu olan ırk tam bir ev arkadaşıdır.

Maltese Terrier ne kadar büyür?

Uzunluğu 20-25 cm arasında olan köpeklerin 3-4 kilo ağırlığa ulaşması beklenir. Kürkleri uzun ve beyaz renkli olan ırkın gebelik süresi 63 gün ve ömrü 12-15 yıldır. 3 ve 4 numara olarak çeşitlendirilen köpeklerse 7-8 kiloya kadar çıkabilir.

Maltese Terrier evde yalnız kalabilir mi?

Son derece duygusal bir karakter özelliğine sahip olan tür evde yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz. Sahibine düşkünlüğüyle tanınan ırk yalnız bırakıldığında depresyona girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !