Rottweiler

Bakımı ve eğitimi diğer birçok köpek ırkına kıyasla çok daha zor olmasına karşın gerek Dünyada gerekse de Türkiye’de en çok sevilen ve beslenen köpek ırklarının başında gelen Rottweiler köpek ırkı, toplum arasında kabul görenin aksine saldırgan bir ırk değildir fakat sahiplerinin yönlendirmesi ile yanlış eğitim almalarından dolayı saldırgan hale gelen ve bu kötü ünüyle popülerlik kazanan bir köpek ırkıdır.

Elbette Rottweiler köpeklerin saldırganlık eğitimlerinden geçirilmelerinde atletik ve dikkat çekici fiziksel özellikler, koruma içgüdüsü ve güvenilir hislere sahip olması belirleyici rol oynayan alanlardır.

Rottweiler köpek ırkı fiziksel yapısı ile hayli dikkat çeker.
Rottweiler köpek ırkı fiziksel yapısı ile hayli dikkat çeker.

Rottweiler Özellikleri

Her ne kadar yapılan araştırmalarda belgeler ile tescillenmemiş olsa da uzmanlarca kabul gören görüş; ‘Rottweiler köpeklerin kökenlerinin Roma’ya değin uzandığı ve tarihin her döneminde insan yaşantısında aktif olarak yer alan bu köpek ırkının iş yani hayvan sürülerine bekçilik yapan ya da avlara katılan bir köpek.’ olduğu görüşüdür.

Bu Konulara da Göz Atmak İsteyebilirsin !

Köpeklerde Beslenme

Köpeklerde Hastalıklar

Köpeklerde Kusma

Köpeklerde İshal

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Bakım, beslenme ve hastalıklar karşısında sahibinin hassasiyetlerine bağlı olarak 10-12 yıl boyunca ailemizin vazgeçilmezlerinden biri olabilecek Rottweiler köpeklerin dikkat çeken fiziksel yapısını rakamlarla ifade etmek istersek; 

  • Erkek Rottweiler köpeklerin boyları 59 – 69 cm. arasında değişkenlik gösterirken kiloları ise 43 – 60 kg. aralığındadır.
  • Dişi Rottweiler köpeklerde ise boylar 56 – 63 cm. skalasında iken kilolar 39 – 50 kg. bandında değişkenlik gösterir.
Rottweiler köpeklerde eğitim sürecine yavruluk döneminde başlanması tavsiye edilir.
Rottweiler köpeklerde eğitim sürecine yavruluk döneminde başlanması tavsiye edilir.

Günümüzde arama kurtarma görevleri başta olmak üzere gerekli eğitimleri aldığı takdirde birçok saha operasyonunda yer alabilen Rottweiler köpekler;

  • Sahibi ve onun ailesi için canını verebilecek kadar sadık,
  • Eğitim süreçlerinde çabuk kavrayacak ve sosyal yaşama oldukça kısa bir sürede adapte olabilecek kadar zeki,
  • Tehlikeleri sezinleyecek ve harekete geçebilecek kadar öngörülü ve dikkatli,

bir köpek ırkıdır.

Sadık, itaatkar ve zeki, Rottweiler köpek ırkını tanımlayan sözcüklerdir.
Sadık, itaatkar ve zeki, Rottweiler köpek ırkını tanımlayan sözcüklerdir.

Siyah renkli burnu, öne düşmüş kulakları, koyu renkli gözleri, siyah ve turuncu renkteki kısa ve sık tüyleri, kuvvetli çenesi ve atik duruşu ile Fransız Mastiff köpeklerinde olduğu gibi karşısındaki ilk anda etkilemeyi başaran nadir köpeklerden biri olan Rottweiler köpeklerde hiç şüphesiz eğitim süreci, en az bakım ve beslenme süreci kadar kritik bir öneme sahiptir.

Rottweiler köpeklerin özelliklerine değindiğimiz alanlarda kısaca ifade ettiğimiz üzere bu ırk eğitim süreçlerinde çabuk kavraması ve verilen eğitimi sosyal hayata yansıtması ile yetenekli ve dostlarımızın dilinden tam anlamıyla anlayan eğitmenlerin elinde diğer ırklara kıyasla kısa sayılabilecek bir süre içerisinde sosyal yaşam için gerekli tüm eğitimleri tamamlayacaktır.

Rottweiler köpeklerin eğitim sürecinde uzman ve profesyonel bir eğitmenden yardım alınması gerekir.
Rottweiler köpeklerin eğitim sürecinde uzman ve profesyonel bir eğitmenden yardım alınması gerekir.

Tabii burada altını çizmemiz gereken nokta; eğitim sürecinde dostumuzun saldırgan yönlerini değil sevecen yönlerini ortaya çıkartmak amacı güdülmesi gerektiği, aksi takdirde toplumdaki yaygın yanılgının yansımalarını dostumuzda göreceğimizdir.

Rottweiler Köpek Eğitimi

Elbette eğitim sürecine başladığımızda dostumuzun yaşantısının hangi döneminde olduğu oldukça önemli bir noktadır. Loyal Friend olarak bizim tavsiyemiz; eğitim süreçlerine yavruluk döneminde başlanması gerektiği ve bu eğitim sürecinin yavrumuzun gelecekteki yaşamını da etkileyeceğini düşünerek detaycı bir perspektifte oluşturulması gerektiğidir.

Dostumuzun eğitim süreci öncesinde onun yaşam ortamında yer alacak tüm nesneleri hazırlamamız ve mama kabı, su kabı, oyuncak, tüy fırçası, minder vb. nesnelerin seçiminde, özellikle mama kabı ve su kabı seçerken metal nesneler seçmeye özen gösterilmesi gerekir. Bunun nedeni ise; zaman zaman özellikle yavruluk döneminde oldukça hareketli bir yapıya sahip olan Rottweiler dostlarımızın bu kapları ısırarak çenesiyle parçalayabilme ihtimalidir. 

Rottweiler köpeklerin bakımında; beslenme, hastalıklar karşısında gösterilecek reaksiyon ve hijyen temel noktaları oluşturur.
Rottweiler köpeklerin bakımında; beslenme, hastalıklar karşısında gösterilecek reaksiyon ve hijyen temel noktaları oluşturur.

Tam anlamıyla bir eğitim süreci gerçekleşebilmesi adına yalnızca eğitim süreci esnasındaki davranışlar değil, süreç öncesindeki hazırlık ve eğitimden sonraki sürdürülebilirlik de hayli önemlidir.

Eğitim süreci öncesinde dostumuzun yaşam ortamını hazırlarken yerleştirdiğimiz nesnelerin yerlerini dostumuzun bizimle yaşadığı sürece değiştirmeyecek, bunun paralelinde beslenme ve dostumuzun tuvalet saatlerini de belirli standartlara oturtacağız.

Geniş bir açıdan baktığımızda; başarılı bir eğitim süreci için püf noktanın; ‘disiplin ve dostumuz için standartlaştırılmış bir yaşam’ olduğunun altını kalın çizgilerle çizmeliyiz.

Çoğunlukla bahçeli evlerde ve kendisine ait bir alanda beslenen Rottweiler köpeklerde ihtiyaç duyulan temel eğitimler; temel itaat eğitimi, tuvalet eğitimi ve sosyalleşme eğitimidir. Köpeklerin hemen hepsi için geçerli olan bu üç temel eğitimi alan dostlarımız, sosyal yaşam içerisinde aktif olarak sorunsuz bir şekilde rol alabilir. 

Burada ifade edilen üç eğitim sürecinde de belirgin farklılıklar olmakla birlikte eğitimin dostumuza tam anlamıyla aşılanabilmesi adına gerekli şartlar;

  • Alanında uzmanlaşan ve dostlarımıza sevgiyle yaklaşan eğitmenler,
  • Dostlarımızın eğitim sürecine uygun olarak tasarlanan alanlar,
  • Dostlarımızı besleyen bireylerin eğitim sonrasındaki süreçte onlara nasıl yaklaşılması gerektiğinin detaylarıyla anlatılması,
  • Eğitim süreci boyunca disiplinden ödün verilmemesi.

olarak ifade edilebilir.

Eğitim sürecine Rottweiler köpekler özelinde baktığımızda, dostlarımızın eğitimleri Golden ya da Fransız Mastiff köpeklerde olduğu gibi çabuk kavrayabildiği ve zekalarından gelen bu çabuk kavrayışının doğru standartlarla devam ettirildiği takdirde dostumuzun eğitim sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabileceğidir.

Rottweiler Köpek Bakımı

Köpek bakımı denildiğinde akla gelen ilk noktalar; dostlarımızın beslenmesi, hijyeni ve karşılaşması muhtemel hastalıklar karşısında vereceğimiz reaksiyonlardır. Elbette bakım sürecindeki tüm bu detaylara tümüyle hakim olmamız mümkün değildir ve bu nedenden ötürü veteriner hekimlerden birçok konuda destek almamız gerekir.

Rottweiler köpeklerimizin bakımı kapsamında değerlendirmemiz gereken alanlardan biri olan egzersizlere de kısa bir parantez açmak gerekir. Bir önceki paragraflarda da sıklıkla ifade edildiği üzere Rottweiler dostlarımızın fiziksel yapısı oldukça dikkat çekicidir ve bu fiziksel yapının korunabilmesi adına düzenli egzersizler gerekir. Yapılması gereken bu düzenli egzersizler, dostumuz ile aramızdaki bağı da kuvvetlendirmemize yardımcı olacaktır.

Zaman zaman egzersiz esnasında Rottweiler dostlarımızın bizlere hareketli yapıları dolayısıyla zorluk çıkarması muhtemeldir. Bu nedenden dolayı tasma kullanımında da hassasiyet göstermemiz gerekir. Boyun tasmaları Rottweiler dostlarımız için zararlı olup, tavsiye edilen ve kullanılması gereken; vücut tasmasıdır.

Beslenme noktasında altı çizilmesi gereken nokta ise; Rottweiler köpeklerin çabuk kilo almaya müsait oldukları ve bu nedenden ötürü beslenme programlarının veteriner hekim ile oluşturularak mama tercihi noktasında da veterinerin görüşlerinin dikkate alınması gerektiğidir. Uygulayacağımız yanlış beslenme programları, fiziksel görünümleriyle ün yapan dostlarımızın yapısını şüphesiz etkileyecek ve birçok hastalığa da davetiye çıkartacaktır.

Beslenme programlarının dostumuzun fiziksel yapısı üzerindeki muhtemel etkilerini önceden tespit etmek ve yanlış uygulanan programlarda revizeye gitmek adına dostumuzun düzenli olarak tartılmasını sağlamalı, özellikle yavruluk döneminden itibaren bizimle vakit geçiriyorsa büyüme eğrisinin gidişatını da takip altına almalıyız.

Rottweiler dostlarımızın haftada bir-iki kez taranması yeterli olacakken yaşam ortamlarını temiz tutmamız, dostumuzun köpeklerde sık karşılaşılan hastalıklardan zarar görmemesine de yardımcı olacaktır.

Rottweiler Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Rottweiler köpeklerin eğitim süreçlerine detaylı değindiğimiz kısımlarda da ifade ettiğimiz gibi eğitim sürecinin başlangıcıyla ilgili belirgin bir çizgi çizmek mümkün olmamakla birlikte en doğru ifade; dostumuzun eğitim sürecine mümkün olan en erken zamanda başlanması gerektiğidir. Çünkü; yavruluk döneminde sosyal yaşamı ve çevresini tanımaya başlayan köpeklerimiz, bu dönemde alacağı eğitimi yaşantısının sonuna dek kabul edecek ve içselleştirecektir.

Rottweiler Eğitimi Nasıl Verilir?

Rottweiler köpeklerdeki eğitim süreci diğer köpek ırklarıyla kıyaslandığında belirgin farklar göstermemekle birlikte uzman ve profesyonel bir eğitmenin yürüttüğü eğitim süreçlerinde Rottweiler köpeklerin eğitmeni ve sahibini uğraştırmayacağını ve verilen eğitimleri kısa sayılabilecek bir süre içerisinde içselleştireceğini söylemek mümkündür.

Eğitimin nasıl verileceği noktasına gelirsek; disiplin ve uygun ortamlarda verilmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Bu açıdan bakıldığında; Rottweiler dostumuza vermeyi planladığımız tuvalet eğitimini ya da temel itaat eğitimini salt ev ortamında yürütmemiz mümkün değildir.

Yavru Rottweiler Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yetişkin Rottweiler köpeklere kıyasla yavru Rottweiler köpeklerin eğitim süreçleri ve aldıkları eğitimi kabul etmeleri çok daha kolaydır. Tabii bir önceki paragraflarda da ifade edildiği üzere eğitime başlamadan önce yavru dostumuzun beslenme ve bakım süreciyle paralel olarak eğitim sürecimizi yürütebilmemiz adına gerekli tüm hazırlıkların yapılması ve beslenme ya da tuvalet saatlerinin de eğitim sürecinde olduğu gibi sonrasında da belirli bir standarta oturtulması gerekir.

Rottweiler Nasıl Beslenmeli?

Rottweiler köpeklerin beslenme sürecinde ilk kritik eşik; dostumuzun gün içerisinde sürekli aynı saatte beslenmesi gerekliliğidir. Bunun nedeni; köpeklerin genellikle beslenme ihtiyacını giderdikten sonra tuvalet ihtiyacını gidermesi yani köpeğimizin tuvalet ihtiyacını gidereceği vakitleri de belirleyebilecek olmamızdır.

Buna ek olarak; dostumuzun yaşı, kilosu, boyu, cinsiyeti ve gebelik durumu da beslenme programlarının belirlenmesinde rol oynayan değişkenlerdir. Tabii burada detaylı bir beslenme tablosu çıkartmak adına uzmanlarda yardım alınması gereklidir ve bu yardım alınmadan yapılacak yanlış mama tercihleri dostumuzla ilgili birtakım problemlerle karşılaşmamıza zemin hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !