Toy Poodle

Fiziksel özellikleri itibariyle normal, minyatür ve oyuncak olmak üzere üç gruba ayrılan Poodle köpek ırkı, kıvırcık tüylerinin ve sevimli surat ifadesinin bıraktığı etki ile hafızalarda yer eden bir köpek ırkı olarak tanımlanabilir.

Toy Poodle Köpek

Poodle köpeklerin tüm varyasyonları dikkat çekici bir görünüme sahip olsa da Toy Poodle yani oyuncak benzetmesi ile hayvanseverlerin hafızasında yer tutan köpekler diğerlerine kıyasla daha fazla ilgi ve dikkat çeker.

Toy Poodle köpekler oldukça zeki hayvanlardır.

Toy Poodle bir dostumuzu besleyen ya da Toy Poodle sahiplenme düşüncesi içerisinde olan hayvanseverlerimizin dikkat etmesi gereken ilk nokta; iş ve özel hayat yoğunluğunu da dikkate alarak dostumuza ayırabileceği zamanı belirlemesidir. Sahipleri ile vakit geçirmeyi deyiş yerindeyse kutsal bir görev olarak kabul eden Toy Poodle köpekler, sahiplerinden bekledikleri ilgiyi ve zamanı göremedikleri takdirde hayata küser ve bizleri etkileyen o derin neşesini kaybeder.

Yavru Toy Poodlerlar, zaman zaman sahibine zor anlar yaşatabilir.

Köpek dostlarımız ile ilgilenen hayvanseverlerimizin birçoğu dostlarımız ile apartmanda yaşamanın zorluklarından yakınır. Bu yakınmada her ne kadar dostumuz genetik yapısının etkisi olsa da doğru işlemeyen eğitim süreçlerinin de payı vardır. Toy Poodle köpeklere bu açıdan yaklaştığımızda; apartman hayatına en uygun köpek ırklarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

Toy Poodler dostlarımız, kısa süre içerisinde yaşamımızın neşesi haline gelecektir.

Tabii her köpek ırkında olduğu gibi Toy Poodle köpeklerde de dostumuz genetiğinde miras kalan davranış biçimleri ve fiziksel özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak, onunla aramızdaki diyalogun kuvvetlenmesine ve dostumuzun yaşam standartlarının artmasına yardımcı olacaktır.

Bu Konulara da Göz Atmak İsteyebilirsin !

Köpeklerde Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli ?

Köpeklerde Kusma Neden Olur, Nasıl Önlenir ?

Köpeklerde İshal

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Toy Poodle Özellikleri

Toy Poodle dostlarımızın bu denli popüler bir ırk olmasında etki sahibi olan özelliklerini sıralamak ve detaylandırmak istersek;

  • Sosyal Yaşama Uyum Sağlayabilmeleri : Toy Poodle köpek ırkı birçok ırkı kıyasla sosyal yaşama daha çabuk ve tümüyle uyum sağlayabilmesi dolayısıyla sahiplerinin işlerini hayli kolaylaştırır. Tabii bu uyum sürecini tümüyle dostumuza bırakmamak, başta tuvalet ve temel itaat eğitimi olmak üzere dostumuzun gerekli sosyal yaşama adaptasyon süreçlerinden geçmesine yardımcı olmak gerekir.

Toy Poodlar köpekler tam anlamıyla bir eğitim sürecinden geçtiklerinde, sosyal yaşama tümüyle entegre olurlar.

  • Kıvrak Zekaları ve Çabuk Kavramaları : Bir önceki satırlarda değindiğimiz eğitim süreçlerini kıvrak zekası ve çabuk kavrayışları ile oldukça basite indirgeyebilen Toy Poodle, zeka pırıltılarını yaşamının birçok noktasında sahibine gösterir ve bu yönüyle sosyalliği birleştiğinde özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmezlerinden biri haline gelir.
  • Oyun ve Egzersizden Vazgeçmemeleri : Müthiş hareketli bir yapıya sahip olan ve bu özellikleri ile Boxer ya da Jack Russell Terrier köpeklerle dahi yarışan Toy Poodle dostlarımız için oyun ve egzersiz vazgeçilmezler arasında yer alır.

Yaşantımız neşesi Toy Poodle dostlarımız.

Elbette dostlarımızın oyun ve egzersiz süreçlerinde doğrudan yer alabilmemiz ve onların gelişimine katkı sağlayabilmemiz için yaşantımızın belirli bir bölümünü dostumuza ayırmamız gerekir. Nitekim ilk paragraflarda da değindiğimiz üzere Toy Poodle ırkına mensup bir köpeğe sahip olmak isteyen hayvanseverlerin düşünmesi gereken ilk nokta; ‘Dostuma ne ölçüde vakit ayırabilirim ?‘ sorusunun yanıtıdır.

Oyun ve egzersizden vazgeçememeleri dostlarımızda eklem rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir. Yaş, kilo, genler ve travmatik etkilere bağlı olarak gelişmesi muhtemel eklem rahatsızlıkları, Toy Poodle köpeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Toy Poodle dostlarımız estetik yönleriyle dikkat çeker.

Dostumuzun hareket kabiliyetini doğrudan etkilemesi dolayısıyla yaşam standartlarında belirgin bir düşüşe neden olan eklem rahatsızlıkları, Toy Poodle köpeklerin gereğinden ya da beklenenden fazla egzersiz yapması da eklem rahatsızlıklarına neden olabilmesi dolayısıyla egzersiz ve oyun süreçleri kontrol altında tutulmalı, bu noktada gerekli görüldüğü takdirde veteriner hekim ya da uzman bir eğitmenden destek alınmalıdır.

  • Birlikte Zaman Geçirdiği Bireylere Sadık Olmaları : Toy Poodle köpekleri tanımlayan özelliklerden biri de şüphesiz sadakattir. Toy Poodle dostlarımız yalnızca onları sahiplenene değil, yaşam ortamlarını paylaştığı ve vakit geçirdiği tüm bireylere karşı oldukça korumacıdır ve bu durum zaman zaman sürekli havlama gibi apartman yaşantısına uygun olmayan problemlere neden olabilir.

Bu durumu da aşmak adına ilgili eğitim süreçleri mevcuttur ve bu eğitimlerin her zaman tavsiye edildiği üzere profesyonel eğitmenler tarafından verilmesi gerektiğini tekrar ifade etmek gerekir.

Toy Poodle köpekler, estetik yönünün yanı sıra oldukça kıvrak bir zekaya sahiptir.

  • Dikkat Çeken Fiziksel Özellikleri : İlk paragrafta da ifade edildiği üzere Toy yani oyuncak türü, Poodle köpek ırkının en küçük mensuplarıdır ve bu durum sevimliliklerine bir kat daha ekler.

Ufak tefek değişkenlikler gösterse de Toy Poodle dostlarımızın boyu; 20-25 cm. ağırlıkları ise; 3-5 kg. segmentlerindedir. Tabii burada yer alan veriler ortalama olmakla birlikte, 30 cm. boya sahip bir Toy Poodle’a rastlamak çoğu zaman mümkün değildir.

Bebek Toy Poodle köpeklerimize mümkün olan tüm hassasiyetimizi göstermeliyiz.

  • Zaman Zaman İnatçılık Yapmaları : Özellikle sahibinden gelen istekleri anlamlandıramadığı durumlarda inatçı bir ruh haline bürünen dostlarımız, doğru bir eğitim süreciyle tümüyle bu özelliklerinden arındırılabilir ve sizinle % 100 uyumlu bir yaşam sürebilir. Uzmanlar; Toy Poodle köpeklerin zaman zaman sergilediği bu inatçı davranışları, kıvrak zekasına ve mantıklı bir köpek olmasına dayandırır.
  • Hareketli ve Yorulmak Bilmeyen Yapıları : Oyunu ve egzersizi çok seven Poodle dostlarımızın hareketten ödün vermeyen yaşamları zaman zaman sahiplerini zorlayabilir ve onların sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Burada en kritik dönem; dostumuz ile sokağa yani sosyal yaşama ilk kez çıktığımız süreçtir. Bunun nedeni; yerinde duramayan Poodle köpeklerin sağa sola koşuşturmak istemesi ve bizlerin de yanlış bir yöntem olarak onları boyun tasması ile durdurmaya çalışmamızdır.

Gerekli eğitim süreçlerinden geçmediği sürece dostlarımız göğüs tasması ile dolaştırılmalı, böylelikle tasmanın boyun bölgesinde herhangi bir tahribata neden olmasına izin verilmemelidir.

Genel itibariyle bakıldığında Poodle dostlarımızı tanımak için birkaç farklı noktayla ilgili bilgi sahibi olmamız gerektiğini söylemek mümkündür. Elbette bu tanıma sürecinde önemli nokta; dostumuzun bize değil, bizim dostumuza ne ölçüde uyum sağlayabileceğimiz yani zaman ayırabileceğimizidir.

Köpek sahiplenirken dostlarımızın da sosyal birer varlık olduğunu unutmamamız ve sahipleneceğimiz dostumuzun tüm sorumluluklarını da bu çerçevede ele almamız gerekir.

Toy Poodle Eğitimi

Köpek eğitimi hiç şüphesiz çok geniş bir alandır ve dostumuzun ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillendirmemiz gereken bir süreçtir. Toy Poodle köpekler için gerekli ve temel eğitimler; sosyalleşme-uyum eğitimi, iç ve dış ortamlar için tuvalet eğitimi ve temel itaat eğitimi gelir.

Elbette bu eğitim süreçlerini köpekseverin tek başına yürütmesi çoğu zaman mümkün değildir ve profesyonel bir eğitmenin süreç içerisinde dahil edilmesi gerekliliği ortaya çıkar. Bunun en temel nedeni; köpeklerimizin fiziksel ve karakteristik özellikleriyle ilgili her ne kadar bilgi sahibi olsak da birçok faktöre; yaşa, gebelik durumuna ya da hastalığa bağlı olarak değişen psikolojik yapısıdır.

Uzman köpek eğitmenleri dostlarımızın psikolojisini tam anlamıyla analiz ederek ona en uygun eğitim programını ve ortamını hazırlayarak % 100 başarılı bir eğitim sürecinin temel gereklerini esas alır. Dolayısıyla dostlarımızın eğitimini, onlar için sağlıklı bir yaşam ve gelecek endişesi taşıyarak profesyonel eğitmenlere emanet etmemiz gerekir.

Diğer ırklarla kıyaslandığında (Örneğin; Golden köpek ırkı eğitim süreçlerinde tümüyle uysal bir yapıya sahip olması dolayısıyla daha kolay eğitilebilir.) Toy Poodle köpeklerin inatçı yapısına bağlı olarak eğitim sürecinde birkaç problemin ortaya çıkma olasılığı vardır fakat işine ve dostlarımıza sevgiyle yaklaşan, profesyonel ve tecrübeli eğitmenler Toy Poodle dostlarımızın bu inatçı yapısını kırmayı başaracak ve eğitim sürecinin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi köpekseverler arasında yaygın kabul edilen kanının aksine hiç de kolay bir süreç değildir ve köpeğin tuvalet alışkanlığı kazanması için eğitim sürecinin devamında pratik hayatta da düşük yoğunluklu eğitim devam etmelidir.

Özellikle Toy Poodle gibi ev ortamında beslenmeye uygun olan köpek ırkları için bir kat daha önemli hale gelen tuvalet alışkanlığı, doğru zamanda aşılanmadığı takdirde köpeğimizi stres altına sokacağı gibi yaşam ortamımızda istemediğimiz durumların da oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Tuvalet eğitimi öncesinde kabul etmemiz gereken nokta; dostumuzun bu süreçte zaman zaman zorlanabileceği hatta inatçılık gösterip eğitim sürecini de sekteye uğratabileceğidir fakat uzman bir eğitmen tarafından şekillendirilen ve yönetilen eğitim programlarında çoğu zaman bu tarz durumlarla karşılaşılmaz.

Toy Poodle köpeklerin zekaları itibariyle tuvalet eğitimini kavrama düzeyi birçok köpek ırkına kıyasla çok daha yüksektir ve bu durum eğitim sürecini kolaylaştırır. Tuvalet eğitiminde temel nokta; dostumuzun uyku, dinlenme, beslenme ve egzersiz ihtiyaçlarının disipline edilerek bu disipline günlük aktiviteler içerisine tuvalet eğitiminin yerleştirilmesidir.

Ortalama 2 – 3 aylık olan Toy Poodle dostlarımızın alması gereken eğitimlerden biri olan tuvalet eğitimi, yalnızca eğitmenin süreç içerisinde şekillendirmeye çalıştığı alışkanlık düzeyiyle kalmamalı, evde ve sosyal yaşam içerisinde de devam etmelidir.

Toy Poodle köpekler zaman zaman inatçı davranışlar gösterme eğiliminde olsa da oldukça sevecen, neşeli ve zeki bir köpek ırkıdır ve en önemlisi de ailesine sadıktır. Dolayısıyla doğru eğitmen elinde şekillenen tuvalet eğitimiyle dostlarımızın ev ortamında bize ve kendisine yaşatabileceği olası sorunları minimize edebilir, köpeğimizin yaşam konforunu yükseltebiliriz.

Toy Poodle Köpeklerinizi Loyal Friend’e Emanet Edin !

Loyal Friend bünyesinde sunduğumuz; köpek oteli ve pansiyonu, yetişkin ve yavru köpek eğitimi, köpek kreşi ve tuvalet, itaat ve sosyalleşme eğitimi süreçlerinin tümünü alanında uzun yıllardır faaliyet gösteren uzman eğitmenler ile yürütüyor, dostlarımıza saf sevgiyle yaklaşarak bizimle geçirdikleri zaman boyunca yalnızca eğitim almalarını değil kendilerini de değerli hissetmelerini sağlıyoruz.

İş ya da ailenizle yapacağınız seyahatlerinizde üzücü de olsa sizden bir süre ayrı kalması gereken köpeklerimizi köpek otelimizde tümüyle dostlarımızın mutluluğu, sağlığı ve gelişimi dikkate alınarak hazırlanan alanlarımızda ağırlıyor, hemcinsleriyle bizim kontrolümüzde vakit geçirmelerini sağlayarak sosyalleşmelerine yardımcı oluyor, olası problemlere en kısa sürede müdahale edebilmek adına otelimizde 7/24 veteriner hizmeti bulunduruyor ve gün içerisinde sizlere dostumuzun eğlence ve yemek anlarından fotoğraflar gönderiyoruz.

Toy Poodle tüy döker mi?

Köpekseverlerin problem yaşadığı alanlardan biri hiç şüphesiz tüy dökümüdür ve bu durum özellikle ev ortamında köpek besleyenlere zaman zaman zor anlar yaşatabilir. Toy Poodle köpek besleyen ya da beslemek isteyen köpekseverlerin içi tüy dökme konusunda rahat olabilir. Toy Poodle tüy dökme konusunda sahibine hiçbir şekilde sorun çıkartmaması ile tanınır.

Toy Poodle evde beslenir mi?

Toy Poodle köpekler hayli hareketli ve zaman zaman inatçı bir köpek ırkıdır. Bu durum ev ortamında beslenmelerini her ne kadar zorlaştırır gibi görünse de doğru bir eğitim sürecinden geçtikleri takdirde ev ortamında beslenebilecek en uygun köpek ırklarından biri olarak karşımıza çıkar.

Toy Poodle ne kadar büyür?

Köpekler 18 aylık olana kadar yetişkin olarak değerlendirilmezler ve 9 – 9 aylık dönemden sonra fiziksel gelişimleri büyük ölçüde yavaşlar. Toy Poodle köpekler için de bu eğri geçerlidir ve köpeklerimizin boyu 20 – 30 cm. aralığında değişir. Ağırlıklarına baktığımızda ise Toy Poodle köpeklerin 3 – 6 kg. bandında bir ağırlığa sahip olabileceğini söylememiz mümkündür.

Toy Poodle zeki mi?

Ailesine sadakati, neşesi ve eğlenceli tavırlarıyla kısa sürede hayatımızın vazgeçilmezi olan Toy Poodle dostlarımız, oldukça zeki bir köpek ırkıdır ve bu zekası deyim yerindeyse gözlerine yansır. Toy Poodle köpeklerin zekasını kavramanın en iyi yolu onu tuvalet, sosyalleşme ya da itaat eğitiminde takip etmek ve eğitmenin yönlendirmelerini hızlı bir şekilde kavradığını görmektir.

Toy Poodle ısırır mı?

Toy Poodle köpekler genetik özellikleri itibariyle saldırganlığa yatkın bir ırk değildir fakat zaman zaman inatçı özellikleri ile özellikle eğitimden uzak kaldığı bebeklik döneminde ufak ölçekli de olsa ısırma refleksi gösterebilir. Bu durumun önüne geçmenin en doğru yolu; köpeğimize erken dönemde eğitim vermektir.

Toy Poodle evde koku yapar mı?

Evde beslenmeye en uygun köpek ırklarından biri olan Toy Poodle’da bakım sürecinin genel noktalarına dikkat edildiği takdirde koku yapma gibi bir durumla çoğu zaman karşılaşılmaz.

Toy Poodle yıkanır mı?

Toy Poodle köpekler genellikle tüy dökmeyen bir ırk olduğu için yıkama periyodu da buna bağlı belirlenir. Ortalama 4 – 6 haftada bir yıkanan Toy Poodle köpeklerde standart köpek şampuanı ve bakım ürünleri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon
Hemen Bilgi Al !