Toy Poodle Köpek ve Özellikleri

Toy Poodlelar köpekler tam anlamıyla bir eğitim sürecinden geçtiklerinde, sosyal yaşama tümüyle entegre olurlar.

Fiziksel özellikleri itibariyle normal, minyatür ve oyuncak olmak üzere üç gruba ayrılan Poodle köpek ırkı, kıvırcık tüylerinin ve sevimli surat ifadesinin bıraktığı etki ile hafızalarda yer eden bir köpek ırkı olarak tanımlanabilir.

Toy Poodle Köpek

Poodle köpeklerin tüm varyasyonları dikkat çekici bir görünüme sahip olsa da Toy Poodle yani oyuncak benzetmesi ile hayvanseverlerin hafızasında yer tutan köpekler diğerlerine kıyasla daha fazla ilgi ve dikkat çeker.

Toy Poodle köpekler oldukça zeki hayvanlardır.

Toy Poodle bir dostumuzu besleyen ya da Toy Poodle sahiplenme düşüncesi içerisinde olan hayvanseverlerimizin dikkat etmesi gereken ilk nokta; iş ve özel hayat yoğunluğunu da dikkate alarak dostumuza ayırabileceği zamanı belirlemesidir. Sahipleri ile vakit geçirmeyi deyiş yerindeyse kutsal bir görev olarak kabul eden Toy Poodle köpekler, sahiplerinden bekledikleri ilgiyi ve zamanı göremedikleri takdirde hayata küser ve bizleri etkileyen o derin neşesini kaybeder.

Yavru Toy Poodlerlar, zaman zaman sahibine zor anlar yaşatabilir.

Köpek dostlarımız ile ilgilenen hayvanseverlerimizin birçoğu dostlarımız ile apartmanda yaşamanın zorluklarından yakınır. Bu yakınmada her ne kadar dostumuz genetik yapısının etkisi olsa da doğru işlemeyen eğitim süreçlerinin de payı vardır. Toy Poodle köpeklere bu açıdan yaklaştığımızda; apartman hayatına en uygun köpek ırklarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

Toy Poodler dostlarımız, kısa süre içerisinde yaşamımızın neşesi haline gelecektir.

Tabii her köpek ırkında olduğu gibi Toy Poodle köpeklerde de dostumuz genetiğinde miras kalan davranış biçimleri ve fiziksel özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak, onunla aramızdaki diyalogun kuvvetlenmesine ve dostumuzun yaşam standartlarının artmasına yardımcı olacaktır.

Toy Poodle Köpek Özellikleri

Toy Poodle dostlarımızın bu denli popüler bir ırk olmasında etki sahibi olan özelliklerini sıralamak ve detaylandırmak istersek;

  • Sosyal Yaşama Uyum Sağlayabilmeleri : Toy Poodle köpek ırkı birçok ırkı kıyasla sosyal yaşama daha çabuk ve tümüyle uyum sağlayabilmesi dolayısıyla sahiplerinin işlerini hayli kolaylaştırır. Tabii bu uyum sürecini tümüyle dostumuza bırakmamak, başta tuvalet ve temel itaat eğitimi olmak üzere dostumuzun gerekli sosyal yaşama adaptasyon süreçlerinden geçmesine yardımcı olmak gerekir.

Toy Poodlar köpekler tam anlamıyla bir eğitim sürecinden geçtiklerinde, sosyal yaşama tümüyle entegre olurlar.

  • Kıvrak Zekaları ve Çabuk Kavramaları : Bir önceki satırlarda değindiğimiz eğitim süreçlerini kıvrak zekası ve çabuk kavrayışları ile oldukça basite indirgeyebilen Toy Poodle, zeka pırıltılarını yaşamının birçok noktasında sahibine gösterir ve bu yönüyle sosyalliği birleştiğinde özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmezlerinden biri haline gelir.
  • Oyun ve Egzersizden Vazgeçmemeleri : Müthiş hareketli bir yapıya sahip olan ve bu özellikleri ile Boxer ya da Jack Russell Terrier köpeklerle dahi yarışan Toy Poodle dostlarımız için oyun ve egzersiz vazgeçilmezler arasında yer alır.

Yaşantımız neşesi Toy Poodle dostlarımız.

Elbette dostlarımızın oyun ve egzersiz süreçlerinde doğrudan yer alabilmemiz ve onların gelişimine katkı sağlayabilmemiz için yaşantımızın belirli bir bölümünü dostumuza ayırmamız gerekir. Nitekim ilk paragraflarda da değindiğimiz üzere Toy Poodle ırkına mensup bir köpeğe sahip olmak isteyen hayvanseverlerin düşünmesi gereken ilk nokta; ‘Dostuma ne ölçüde vakit ayırabilirim ?‘ sorusunun yanıtıdır.

Oyun ve egzersizden vazgeçememeleri dostlarımızda eklem rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilir. Yaş, kilo, genler ve travmatik etkilere bağlı olarak gelişmesi muhtemel eklem rahatsızlıkları, Toy Poodle köpeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Toy Poodle dostlarımız estetik yönleriyle dikkat çeker.

Dostumuzun hareket kabiliyetini doğrudan etkilemesi dolayısıyla yaşam standartlarında belirgin bir düşüşe neden olan eklem rahatsızlıkları, Toy Poodle köpeklerin gereğinden ya da beklenenden fazla egzersiz yapması da eklem rahatsızlıklarına neden olabilmesi dolayısıyla egzersiz ve oyun süreçleri kontrol altında tutulmalı, bu noktada gerekli görüldüğü takdirde veteriner hekim ya da uzman bir eğitmenden destek alınmalıdır.

  • Birlikte Zaman Geçirdiği Bireylere Sadık Olmaları : Toy Poodle köpekleri tanımlayan özelliklerden biri de şüphesiz sadakattir. Toy Poodle dostlarımız yalnızca onları sahiplenene değil, yaşam ortamlarını paylaştığı ve vakit geçirdiği tüm bireylere karşı oldukça korumacıdır ve bu durum zaman zaman sürekli havlama gibi apartman yaşantısına uygun olmayan problemlere neden olabilir.

Bu durumu da aşmak adına ilgili eğitim süreçleri mevcuttur ve bu eğitimlerin her zaman tavsiye edildiği üzere profesyonel eğitmenler tarafından verilmesi gerektiğini tekrar ifade etmek gerekir.

Toy Poodle köpekler, estetik yönünün yanı sıra oldukça kıvrak bir zekaya sahiptir.

  • Dikkat Çeken Fiziksel Özellikleri : İlk paragrafta da ifade edildiği üzere Toy yani oyuncak türü, Poodle köpek ırkının en küçük mensuplarıdır ve bu durum sevimliliklerine bir kat daha ekler.

Ufak tefek değişkenlikler gösterse de Toy Poodle dostlarımızın boyu; 20-25 cm. ağırlıkları ise; 3-5 kg. segmentlerindedir. Tabii burada yer alan veriler ortalama olmakla birlikte, 30 cm. boya sahip bir Toy Poodle’a rastlamak çoğu zaman mümkün değildir.

Bebek Toy Poodle köpeklerimize mümkün olan tüm hassasiyetimizi göstermeliyiz.

  • Zaman Zaman İnatçılık Yapmaları : Özellikle sahibinden gelen istekleri anlamlandıramadığı durumlarda inatçı bir ruh haline bürünen dostlarımız, doğru bir eğitim süreciyle tümüyle bu özelliklerinden arındırılabilir ve sizinle % 100 uyumlu bir yaşam sürebilir. Uzmanlar; Toy Poodle köpeklerin zaman zaman sergilediği bu inatçı davranışları, kıvrak zekasına ve mantıklı bir köpek olmasına dayandırır.
  • Hareketli ve Yorulmak Bilmeyen Yapıları : Oyunu ve egzersizi çok seven Poodle dostlarımızın hareketten ödün vermeyen yaşamları zaman zaman sahiplerini zorlayabilir ve onların sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Burada en kritik dönem; dostumuz ile sokağa yani sosyal yaşama ilk kez çıktığımız süreçtir. Bunun nedeni; yerinde duramayan Poodle köpeklerin sağa sola koşuşturmak istemesi ve bizlerin de yanlış bir yöntem olarak onları boyun tasması ile durdurmaya çalışmamızdır.

Gerekli eğitim süreçlerinden geçmediği sürece dostlarımız göğüs tasması ile dolaştırılmalı, böylelikle tasmanın boyun bölgesinde herhangi bir tahribata neden olmasına izin verilmemelidir.

Genel itibariyle bakıldığında Poodle dostlarımızı tanımak için birkaç farklı noktayla ilgili bilgi sahibi olmamız gerektiğini söylemek mümkündür. Elbette bu tanıma sürecinde önemli nokta; dostumuzun bize değil, bizim dostumuza ne ölçüde uyum sağlayabileceğimiz yani zaman ayırabileceğimizidir.

Köpek sahiplenirken dostlarımızın da sosyal birer varlık olduğunu unutmamamız ve sahipleneceğimiz dostumuzun tüm sorumluluklarını da bu çerçevede ele almamız gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Rezervasyon